RSS

blog nasıl yazılır

03 Ara
Bu makalemizde blog nasıl yazılır? Blog tutmanın amacı nedir ve blogların diğer web sitelerinden farklı nedir? 
Bir blogun içeriği nasıl belirlenir, işe yeni başlayan bir blog yazarı nereden başlayabilir.
Blog yazarken hangi kriterler göz önünde bulundurulmalı, içerik nasıl zenginleştirilir. Blogun kelime anlamı nedir? Blogger kime denir? Kimler blog yazabilir? Her konuda web günlüğü tutulabilir mi? gibi konularına cevap arayacağız.ücretsiz blog aç
Blog nedir ?
Bir veya birden fazla kişinin herhangi bir konuya bağlı olarak veya olmayarak içerik yazdıkları, yazılar yazdıkları, fotoğraflar yayınladıkları, videolar ekledikleri web siteleridir. Blogun açılımına baktığımız zaman weblog kelimesinin hızlı söylendiği zaman oluştuğu halidir aslında. Weblog demekte web günlüğü anlamına gelmektedir. Normal bir web sitesinden, zamanında kullandığımız eski kişisel web sitelerinden aslında bir farkı yok, en büyük farkı çok daha kolay hayata geçirilebilen, içinde yorum özellikleri barındıran, içeriği paylaşmaya yarayan bazı özellikler barındıran platformlardır. Çeşitli konularında blog yazılabilir. Teknoloji, dikiş, takı tasarımı, arabalar hakkında yazı yazmak bunlarla ilgili herhangi bir limit yok her konuda yazı yazılabilir. Hiç bir konuya bağlı kalmadanda kişinin kendi hayatı, günlük yaşadığı olaylarda yazılabilir.
Blog tutmak isteyenler işe nereden başlamalı?
Ücretli olarak yapılabilir, bunun yanında ücretsiz olarakta bunu yapmak mümkündür. Ücretsiz açacağınızı varsayarsak bu hizmeti sağlayan internet üstünde bir çok web sitesi vardır.  Bunların en popilerleri yurtdışı kaynaklı blogger.comwordpress.com gibi türkiyede en çok kullanılan servisler. Bunun yanında türkiyeden de blogcu.com gibi bir çok popiler blog servisi var. Kullanıcılar bu sitelerden birine girip buradan bir kullanıcı ismi seçip bloglarını hızlı bir şekilde kurabilirler. Bu aşamadan sonra aslında içeriği paylaşmaya geliyor yani içeriğe yazı yazması, resim paylaşması, video paylaşması önemli oluyor. Çünkü bloglar bilindiği üzere sürekli ve güncel olduğu zaman başarılı olan platformlardır. O açıdan burada içerik çok önemli yazı yazma çok kolaydır bloglara çünkü; basit ara yüzleri vardır, teknik bilgi gerektirmez. Teknik bilgi sahibi olmadan blogunu açan kişinin yazı yazmaya başlaması, sonra biraz zaman içerisinde blogun tanıtıma ihtiyacı olacak. Bunun için farklı yerlerle link paylaşımları, gidip başka bloglarda yorumlar yazmak gibi yöntemlerle veya blog tanıtımı için kurulmuş servislerde yer edinerek blogunun tanıtımına katkı sağlayabilir.
Blogun web sitesinden farkı nedir?    ücretsiz blog aç
Bloglarla web siteleri aslında işlev olarak birbirinden farkı olan yapılar değiller. Ancak bloglardaki asıl amaç içeriğin paylaşımı olduğu için, gelişen teknolojiyle sundukları özel hizmetler klasik, geneleksel web sitelerinden farklılıklar gösteriyor. İçeriğin paylaşılmasına yarayan rss dediğimiz özellik imkanları var blogların bunun yanında yorum ekleme özellikleri var. Yani sizin paylaştığınız bir video içeriğe, bir yazıya okuyucularınız yorum yazabiliyorlar. Bunlar genelde blogların vazgeçilmezidir. Bunun yanında bloglarda bir etiketleme özelliği vardır. Yani siz eğer bir bilgisayar markası hakkında bir yazı yazıyorsanız. Bilgisayarın markasının içinde geçtiği, bilgisayar etiketinin içinde geçtiği küçük kelimeler ekleyerek blogunuzdaki yazının neyle ilgili olduğunu paylaşmış olursunuz. Aynı şekilde biraz önce bahsettiğim rss özelliğiyle okuyucularınızın içeriğinize çok kolay ulaşmasını sağlar. Klasik sitelerde genelde yazarlar birşeyler yazar okuyucularda okur, bloglarda durum yorum özelliğinden dolayı karşılıklıdır. Yani klasik siteler statiktir, bloglarsa dinamik.
Blog yazarken nelere dikkat etmeli?
Blog yazarken güvenilir olmak ve samimi olmak çok önemlidir. Özellikle başka bir kaynaktan  okuduğunuz haberi veya bir içeriği, konuyu kendi blogunuzdada paylaşıyorsanız o kaynağa link vermekte değerlidir, önemlidir. Bunu yapmak gerekir. Böyle bir kural yok ancak bu etik bir değerdir. Yazılan yazılardada belli değerli kelimelere link verilir. Bu aslında okuyucunun işini kolaylaştıran birşeydir. Orada bir terim koyuyorsunuzdur, bu terimin ne olduğunu parantez açıp yazmak yerine örneğin; 3 ay önce gerçekleşen bir haber kaynağına, wikipediadan bir olayın anlamına link verilebilir.
Blog tutmanın amacı nedir?
Blog tutmak kişinin daha doğrusu blog yazarının paylaşmak istediği bir konuyu internet üzerinden paylaşmasıdır. Ana fikir paylaşımdır buradaki en önemli konuda paylaşılan içeriğin başka bloglarda başka siteler tarafındanda alıntı yapılarak gene paylaşım yapması üzerine kuruludur. Bir blogun ana konusu, en değerli varlığı içeriğidir. Ve bu içeriğin tüm internet üzerinde paylaşılması, geri beslemelerle başkalarınında link vermesi, bu bilginin yayılması önemlidir.
Blogumuzun içeriğini nasıl zenginleştirebiliriz?
Blogumuzun ana değeri içeriği, ancak bunu zenginleştirmek, okuyucumuza daha keyifli bir tecrübe yaşatmak için genelde yazıyla ilgili bir resim paylaşmak eğer varsa yazdığınız bir web sitesi ile ilgili bir video varsa tanıtım videosu olabilir. Filmden bahsediyorsanız fragmanı olabilir bu tip şeyleri yazıya eklemek okuyucu açısından değerli olacaktır. İçeriği zengileştirecek, blogu zenginleştirecek, siteye gelen ziyaretçinin gözünde site tasarımında bir zenginlik sağlayacaktır. Aynı zamanda blogunuza sosyal servislerin eklentilerini kurmakta blogunuzu artı yönde zenginleştirmeye yararlı olacaktır.
Blogumuzun içeriğini nasıl belirlemeliyiz?
Blog içeriği belirlenirken bu tamamen yazarın tercihine kalmıştır. Konu seçiminde özellikle tavsiye edebileceğim ben bu konuda bilgiliyim, aynı zamandada ilgiliyim denilebilen konularıda blog açmakta fayda var. Çünkü sonuçta yaplaştığınız bilginin güvenilirliyi, uzun soluklu, güncel ve zengin içerik yaratabilmek için o konuda bilgi düzeyinin belli bir seviyede olması gerekiyor. Benim önerim piyasada genel konularda bol miktarda blog var. Teknoloji internet blogları, yazılım blogları, yemek blogları, spot blogları bi çok blog var benim burada önerim eğer kolay bir pozisyonu oturmak, daha hızlı geri dönüşüm alabilmek için daha özel alanlardaki konuların seçilmesi daha yararlı olacaktır. Yani bir fotoğrafçılıkla alakalı bir blogtan bahsederken daha spesifik yani manzara fotoğrafları çekme teknikleri blogu daha enteresan daha hedefe odaklı olabilir.  ücretsiz blog aç
Bookmark and Share       
Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: